Éld át a Jeges Kontinens felfedezésének izgalmát az I. Magyar Antarktisz Expedíció tagjaival!
A fagyos sarkvidéki tengerekkel körülvett Antarktiszról kétszáz évvel ezelőtt még alig tudott valamit az emberiség. 2003-ban a Fagyos Oázis Kutató és Filmes Expedíció volt az első önálló magyar expedíció, amely egy kalandos, és nem egyszer kockázatos vállalkozás keretében a jeges kontinensen járt. A fiatal kutatókból és természetfilmesekből álló hétfős csapat – kihasználva a sarki nyár legenyhébb hónapjait – 12 hetet töltött az antarktiszi György király-szigeten. Szórakoztató és informatív filmsorozatuk négy részben örökíti meg az Antarktisz fagyos világát, a jégsivatagot megtörő, gazdag élővilágú sarki „oázisok“ életét, a sarkkutatók hallatlanul izgalmas munkáját, valamint bepillantást nyerhetünk a szélsőséges körülmények közt dolgozó természetfilmesek kulissza titkaiba is.
1.rész Megérkezés
A Fagyos Oázis – Első Magyar Antarktiszi Expedíció 2003 januárjában indult el 3 hónapos útjára. Az expedíció célja, hogy a György-király sziget jégmentes oázisaiban terepi kutató munkát végezzenek és megörökitse filmen a fagyos kontines életét. A kutatókból és természetfilmesekből álló 7 fős csapatnak, hogy elérje a kutatási és filmezési terepet át kell kelni a György-király szigeten található jégsapkán a Varsói jégmezőn. A több mint egy tonnányi felszerelést szánokon maguk után vontatva szállítják nem kis szenvedés árán. A film a csapat első napjainak megterhelő pillanatait ídézi fel, miközben visszatekint a múlt nagy felfedezőinek történetére is és a 35 évvel ezelőtt egy Szovjet expedíció segítségével itt járt első magyar filmesek élményeire egyaránt.
2.rész Élet az oázisokban
A kutatókból és természetfilmesekből álló 7 fős Magyar Antarktisz Expedíció miután sikeresen átkelt a György-király szigeten található jégsapkán, a Varsói jégmezőn, hogy elérje a kutatási és filmezési terepet, tábort vert és elkezdődött az igazi munka. A déli féltekén a januári nyárban még az Antarktisz is más arcát mutatja. Pezseg az élet a partokon, ahol a több ezres pingvin kolóniák hangjától hangosak a parti fészkelő helyek, az elefánt fókák lustán fürdőznek a nyári napsugarakban, a medve fókák játékkal töltik az időt – főképpen ha a csapat búvár operatőre a vízbe merészkedik. Minden idillinek érintetlennek tűnik. A filmsorozat második részében ezt a számunkra szokatlan harmonikus világot örökítik meg, miközben a nézők a filmes kulisszatitkokba is betekintést nyerhetnek.
3.rész A Jégvilág titkai
Az antarktiszi György-király szigeten található jégkupola szegélye a globális felmelegedés hatására gyors ütemben zsugorodik, emiatt szokatlanul gyors domborzati változásoknak lehetünk tanúi. Ezeknek a jégmentes oázisokban zajló folyamatok megismerése alapján modellezhetőek azok a globális változások, amik a Földünk egészére hatnak. A filmes stáb rendkívül jó kapcsolatot épített ki a szigeten található 11 bázis kutatóival, ennek köszönhetően bepillantás nyerhetünk a nemzetközi antarktiszi kutatásokba, azok múltjába és a bolygónk jövőjét alakító folyamatok előrejelzésének fortélyaiba. Választ kapunk, hogy a zsugorodó tengerjég milyen drasztikus hatással van az élővilágra, a tápláléklánc teljes felborulására.
4.rész A megszelidített vadon
A Magyar Antarktisz Expedíció a harmadik hónapját tölti a György-király szigeten A déli féltekén márciusban a nyár búcsút int és az időjárás egyre viharosabbá, kiszámíthatatlanabbá válik. Így az expedíció egyre több időt kénytelen a sátorba bezárva tölteni. A szigetet szinte egyik pillanatról másikra elhagyják a pingvinek, akik melegebb vizek felé vándorolnak. A nyári kutató bázisok a közelgő tél miatt folyamatosan bezárnak, a télre itt maradó kutatók pedig felkészülnek a 8 hónapon át tartó hosszú sötét napokra. A filmsorozat utolsó része bemutatja a kutatóbázisok életét, az expedíció mindennapjait a vízmerítéstől egészen az ízletes eper puding főzéséig. A Déli-sark felől fújó orkán erejű szelek egyre kockázatosabbá teszik a jégen való közlekedést, így az expedíciónak nem marad más lehetősége a hazajutáshoz, csak hogy az utolsó orosz kutatóhajótól segítséget kérjen.